Fotoğraf çekmeyi seviyor ancak özçekim (selfie) dışında birşeyler yapamıyorsanız bu yazı dizimiz başlangıç seviyesi için sizlere birçok şey katacaktır. Şimdi en baştan başlayarak neden fotoğraf çekmeliyim sorusunun cevabını bulalım.

Fotoğraf yada İngilizce olarak photography olarak karşımıza çıkan kelime Yunanca photos (ışık) ve graphos (çizmek) sözcüklerinin birleşmesinden oluşan bir terimdir. Optik ve kimyasal süreçler kullanılarak aracı bir yüzeyde kalıcı görüntü elde etme tekniğidir. Bu işlemler genellikle elektronik yada kimyasal süreçler sonrası oluştuğu için hep karıştırıldığı resim sanatıyla farkları burada başlıyor. Bir resmi resimle ilgili ressam kendi hayal gücüyle yaratabilecek iken, fotoğrafı çeken insanın yaptığı o an baktığını yansıtmasıdır. Resim üretilir, fotoğraf ise çekilir. Elbette ki fotoğraftan esinlenilerek ya da direkt olarak fotoğrafın aslı üzerinden resim üretilmesi mümkündür.

Buraya kadar olan ansiklopedi tadında ki bilgileri daha fazla uzatarak bildiğimiz şeyleri anlatıyor demenizden yana değilim. Bu yazı dizimde de klasikliğin ötesine giderek bir amatör gözünden size ne yapmanız gerektiğini anlatıyor olacağım.

Fotoğraf Çekmeye Nerden Başlamalıyım?

Kameralarımızla ya da cep telefonlarımızla hepimiz günlük hayatımızda en özel anlarımızı fotoğraflıyoruz. Fotoğraf çeken ya da çekmek isteyenlerin kafasında bazı sorular oluşuyor. Akla gelen bazı klasik soruları ben sizler için aşağıda belirteyim:

  • Fotoğraf çekmeye nerden başlamalıyım?
  • Fotoğraf kursuna gitmeliyim?
  • En iyi fotoğrafı çekebileceğim marka hangisi?
  • Koca koca makineler ve lenslerle çok iyi fotoğraflar çekiliyor dimi?
  • Makine aldım ama kullanmasını bilmiyorum?

Gibi daha birçok akla gelen sorulardan birkaçını cevaplandırarak ilerleyen zamanlarda ki yazılarımda sizlere daha net bilgilerde aktaracağım. Şimdi akla gelen sorulardan en merak edilenlere kısa kısa cevaplar verelim.

Fotoğraf çekmeye nerden başlamalıyım?

Fotoğraf çekmeye aslında bir yerden başlamanıza gerek yok. Zaman hızla akıp giderken en güzel anılarınızı, gözlerinizle şahit olduğunuz her anı fotoğraflayabilmek için çokta sebep sahibi olmanız gerekmiyor. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ne duruyorsunuz?

Fotoğraf kursuna gitmeliyim?

Fotoğraf kursuna gerçekten size yararlı olacağını düşünüyorsanız gidebilirsiniz tabi ki. Ancak kurs dışında piyasada birçok kitap ve internet ortamında binlerce yerli yada yabancı içeriğe ulaşmanız mümkün. Tabi ki fotoğraf konusunda en iyi öğretici sokak olacaktır. Fotoğraf çekmeyi denemeden asla neye ihtiyacınız olduğunu anlayamazsınız.

En iyi fotoğrafı çekebileceğim marka hangisi? Koca koca makineler ve lenslerle çok iyi fotoğraflar çekiliyor dimi?

Bu konuya daha önceden kulağıma küpe yapılan bir sözle yanıt verme taraftarıyım. “En iyi fotoğraf makinesi doğru zamanında yanınızda olandır” bu söz aslında size birçok şeyi anlatıyor olmalı. Günümüz teknolojileri üzerinden bakacak olursak 10 megapiksel üstü bir cihaz sizin için birçok şeye yardımcı olabilecektir. En iyi seviyede ki profesyonel fotoğraf makinesi ve lenslerin sahibi olmanız size en iyi fotoğrafı çektiremez. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız cep telefonuyla olsun veya sıradan bir fotoğraf makinesiyle bile olsa bir yerden başlamanız yararınıza olacaktır.

Makine aldım ama kullanmasını bilmiyorum?

Fotoğraf makineniz üzerindeki M, Av, Tv(S), P gibi seçenekler bulunan kadran; ISO, WB, AF gibi de butonlar görüyor hiçbirine anlam veremiyorsanız ilerleyen yazılarımızda bunlarla ilgili detaylı bilgileri yazı dizimizde sizlerle paylaşacağız. Makinenizi ne kadar kullanmayı öğrenirseniz bakış açınız değişecek fotoğraftan keyif alırken farklı çekim yöntemlerini denemeye başlayacaksınız. 🙂

Şimdilik bu yazımı burda sonlandırırken daha fazlası için takipte kalmanızı öneriyorum. Sizler için en başlangıçtan ilerleyen seviyelere kadar iyi bir kaynak oluşturabilmek için çalışıyorum.